Reforma oświaty od 1 września
1999 - gimnazja, 2002 - szkoły ponadgimnazjalne
Reforma oświaty od 1 września
- O Grudniu '70 i Prokuratorii Generalnej
- Wybrane ze stenogramu Reforma edukacji zacznie się 1 września 1999 roku - prawdopodobnie przesądzi dzisiaj w głosowaniu Sejm. Tę propozycję poparły wczoraj kluby koalicyjne, skrytykowała opozycja, m.in. SLD, który chce odłożyć reformę o rok. Przedyskutowane "przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego" przesądzają także, że szkoły ponadgimnazjalne powstaną od 1 września 2002 roku.
Projekt ustawy wprowadzającej reformę jednoznacznie poparły kluby AWS i UW. - Przesunięcie o następny rok daty rozpoczęcia reformy oznaczałoby, że nie zostanie ona podjęta w tej kadencji Sejmu - mówiła Grażyna Staniszewska z UW. Wytknęła poprzednio rządzącej koalicji SLD - PSL, że prowadziła długie debaty nad reformą, lecz zaniechała podjęcia decyzji. Posłanka zaapelowała do rządu o stworzenie wieloletniej strategii finansowania edukacji.
O odrzucenie ustawy apelują wspólnie sejmowe koła: Nasze Koło, KPN-Ojczyzna, ROP. Jan Łopuszański w ich imieniu oznajmił, że reforma w dłuższym okresie obniży poziom nauczania i zmniejszy samodzielność intelektualną młodzieży. Jej wprowadzenie zaowocuje "badziewiem intelektualnym".
Wnioski mniejszości złożył do projektu Klub PSL. Zdaniem Mirosława Pawlaka,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta