Skarby, a nie zło konieczne
Rewitalizacja obiektów przemysłowych
Skarby, a nie zło konieczne
Katowice-Szopienice. Bros Factory - zabytkowe budynki dawnego browaru słodowego Petera Mokrskiego.
FOT: RAFAŁ KLIMKIEWICZ
Do kotłowni i kompresorowni na basen? Na kawę do kopalni? Na wystawę do magla? To nie literatura s.f., to rzeczywistość. Tak na Górnym Śląsku rewitalizuje się zabytki przemysłu i techniki.
Architekci z Agencji Inicjatyw Lokalnych w Bytomiu przedstawili kilka dni temu projekt przebudowy zabytkowego szybu "Krystyna" z likwidowanej kopalni "Szombierki". - To jedyna w Polsce wieża basztowa z lat 30. Węższa u podstawy, szeroka u góry, jest symbolem Bytomia. Ma konstrukcję ze stali, łączoną nitami i obudowaną cegłami, a w środku, na wysokości 40 metrów zachowane w doskonałym stanie maszyny wyciągowe. To unikat w skali europejskiej - mówi Piotr Wybraniec, konserwator zabytków techniki z Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Katowicach.
Właściciel likwidowanej kopalni Szombierki - Bytomska Spółka Węglowa - wyburzyła w ubiegłym roku potężne hale płuczki węgla, rozbierane są kolejne budynki. "Krystynę" uratowali konserwatorzy zabytków. Zostanie otynkowana, przeszklona i pomalowana na biało. W środku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta