Wyzwania dla polityki pieniężnej
Należy utrzymaćrestrykcyjną politykę fiskalną i przyspieszyć reformy strukturalne
Wyzwania dla polityki pieniężnej
DARIUSZ ROSATI
Mija rok od powołania Rady Polityki Pieniężnej i przekazania w jej ręce odpowiedzialności za kształtowanie polityki pieniężno-kursowej w Polsce. W tym czasie Rada zredukowała stopy procentowe NBP o ok. 10 punktów, zmieniła zasady prowadzenia operacji o twartego rynku, zreformowała i uelastyczniła politykę kursu walutowego oraz opracowała i przyjęła średniookresową strategię polityki pieniężnej, nakierowaną na realizację bezpośredniego celu inflacyjnego. Można sądzić, że działalność Rady była w sumie skuteczna, ponieważ w ciągu minionego roku poziom inflacji w Polsce obniżył się z ok. 14 proc. do 8, 6 proc. rocznie, z tendencją do dalszego spadku.
A jednak postanowienia Rady (bądź ich brak) niezmiennie budzą kontrowersje. Nie inaczej jest i z ostatnimi decyzjami. Część ekspertów powitała z zadowoleniem niedawne obniżki stóp procentowych, podkreślając celowość zmniejszenia restrykcyjności polityki pieniężnej w obliczu szybko spadającej inflacji i słabnącego wzrostu gospodarczego. Inni zkolei przestrzegają przed niebezpieczeństwem pogorszenia bilansu handlowego i ponownego przyspieszenia inflacji w związku z możliwością wzrostu popytu krajowego. W toku tej dyskusji przywoływane są także inne argumenty, odnoszące się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta