Odpowiedzi na listy
Odpowiedzi na listy
Wartość początkowa metodą uproszczoną
Małgorzata M. , Kozienice. Podatnikom wolno ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub mieszkań, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn mkw. wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej w działalności gospodarczej powierzchni użytkowej budynku lub lokalu i pewnej zmieniającej się kwoty. W obowiązującym od 1 stycznia 1997 r. rozporządzeniu ministra finansów z 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. nr 6, poz. 35 ze zm. ) kwotę, o której mowa, ustalono na 988 zł. W takiej samej wysokości obowiązywała ona przez cały 1998 r. i będzie obowiązywała w 1999 r. Rozporządzenie ministra finansów z 19 stycznia 1999 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. nr 6, poz. 39) nie zmieniło tej wielkości.
Przyjmuje się, że sposób uproszczony ustalania wartości początkowej dla całej wynajmowanej powierzchni budynku mieszkalnego stosuje się także, gdy znajdują się w nim oprócz lokali mieszkalnych również użytkowe, a także gdy część lokalu mieszkalnego jest wykorzystywana na działalność gospodarczą (pełni funkcję lokalu użytkowego) . Jeśli lokale użytkowe znajdują się w budynku mieszkalnym (nie jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta