Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo w państwie

01 lutego 1999 | Kraj | AM

SŁUŻBY SPECJALNE

Projekt ustawy o Wojskowych Służbach Informacyjnych

Państwo w państwie

"Rzeczpospolita" uzyskała wgląd w projekt ustawy o Wojskowych Służbach Informacyjnych. Według niego WSI miałyby być jednostką organizacyjną sił zbrojnych RP, a nie jednostką centralną. Szefa WSI powoływałby i odwoływał minister obrony narodowej, a nie premier, jak to jest w przypadku szefa UOP.

W projekcie zasad funkcjonowania WSI nie ma odniesienia do funkcji i ewentualnych uprawnień ministra koordynatora służb specjalnych. Szef WSI miałby podlegać bezpośrednio ministrowi obrony. Do zadań służb informacyjnych należałyby wyłącznie czynności operacyjnorozpoznawcze (bez uprawnień śledczych) .

Brak ustawy o WSI był argumentem wielokrotnie podnoszonym w dyskusjach o niedostatecznej cywilnej kontroli nad służbami wojskowymi. Dyspozycję przygotowania tej ustawy przyjęła Rada Ministrów jeszcze w lipcu 1991 roku. O konieczności jej przyjęcia zdecydował także w październiku 1994 roku Komitet Obrony Kraju. Bezskutecznie. Kolejne kierownictwa MON i WSI zapewniały, że przygotowują projekt, jednak nie trafiał on do parlamentu, a po każdej zmianie politycznej prace zaczynano od początku. W tym czasie służby wojskowe pod nazwą WSI działały na podstawie rozkazu szefa MON z 22 sierpnia 1991 roku, ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1610

Spis treści

Moja Kariera

Zamów abonament