Specjalizacja czy zatrudnienie
Jak prywatyzować instytucje finansowe
Przede wszystkim utrzymać zatrudnienie
/teksty/wydanie_990201/ekonomia_a_1-1.F.gif">
Dla większości Polaków najważniejszą sprawą przy prywatyzacji instytucji finansowych jest zachowanie miejsc pracy. Polskie banki i towarzystwa ubezpieczeniowe w porównaniu z podobnymi instytucjami w krajach rozwiniętych charakteryzują się bardzo wysokim zatrudnieniem. Wszystko wskazuje na to, że istnieje bardzo duża rozbieżność między poglądami zachodnich specjalistów na dalszy rozwój instytucji finansowych a przekonaniami Polaków.
Europejskie towarzystwa ubezpieczeniowe czeka wiele zmian. Specjaliści z firmy konsultingowej McKinsey & Company, która doradza m.in. PZU SA, a przedtem Bankowi Rozwoju Eksportu, uważają, że towarzystwa ubezpieczeniowe, żeby przynosić zyski swoim akcjonariuszom, muszą wyraźnie udoskonalać swoją działalność, zacząć specjalizować się w jednej z gałęzi ubezpieczeń oraz zwiększać kapitały.
Utrzymać zatrudnienie
Wadą polskich instytucji finansowych jest ciągle zbyt wysokie zatrudnienie i jednocześnie zbyt niski poziom technologiczny. Stąd też przy prywatyzacji nawet dużych firm zazwyczaj wycena nawet przodujących przedsiębiorstw często uważana jest za niewystarczającą. Tymczasem ponad połowa Polaków pytanych o poglądy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta