Rewolucyjny realizm
IRAN
Dwadzieścia lat temu, 11 lutego, Mohammad Reza Pahlavi, dumny szach, musiał uciekać z kraju przed zrewoltowanym narodem
Rewolucyjny realizm
RYSZARD
MALIK
Islamska rewolucja, jaka ogarnęła w 1979 r. Iran, miała -- według jej inicjatora ajatollaha Rudollaha Chomeiniego -- zawładnąć całym światem muzułmańskim. Wimieniu muzułmanów prześladowanych przez Wielkiego Szatana, czyli Stany Zjednoczone, Iran miał u karać Zachód negujący wartości i slamu. Rewolucja miała się stać towarem eksportowym nowego Iranu. Szyiccy przywódcy rewolucji występowali również przeciw tym państwom islamskim, w których -- ich zdaniem -- zdradzono ideały proroka Mahometa.
Iran, wierny sojusznik Stanów Zjednoczonych, państwo oambicjach regionalnego mocarstwa i prozachodniej o rientacji, rządzone przez -- wydawałoby się -- światłego monarchę, uczynił w ciągu kilku dni obrót o 180 stopni. Mohammad Reza Pahlavi, dumny szach, musiał 11 lutego uciekać z kraju przed zrewoltowanym narodem, który w religijnym zapale odrzucił wszystko, co przyniósł postęp cywilizacyjny. A w latach 70. Iran był drugim, o bok Iraku, państwem na tym obszarze, wysoko rozwiniętym, bogatym dzięki ropie naftowej, prężnym militarnie.
Kiedy w Teheranie zapytałem jednego z dyrektorów państwowej fabryki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta