Pożegnanie z republiką bońską
Mieszkańcy Bonn mieli nadzieję, że Berlin będzie stolicą, a Bonn zachowa funkcję siedziby rządu iparlamentu. Jednak głosowanie w Bundestagu wiosną 1991 roku rozwiało ostatecznie wszystkie nadzieje.
Pożegnanie z republiką bońską
KRYSTYNA
GRZYBOWSKA
Bonn jest położone nad Renem, w jednym znajbardziej malowniczych zakątków kraju, a jego mieszkańcy u ważani są za wyjątkowo sympatycznych i tolerancyjnych. Mieszkańcy Bonn -- napisano w roku 1800 w przewodniku "Towarzysz podróży" -- odznaczają się miłym, łagodnym usposobieniem.
Przyjezdni niechętnie opuszczają to miasto, w którym przyjmowani są nie jako obcy, ale jako przyjaciele. Autor przewodnika namawia ludzi wykształconych i przedsiębiorców do zamieszkania w Bonn na stałe, ponieważ znajdą tu doskonałe warunki bytu irozwoju. Zdrowe powietrze, piękne okolice, świetne jedzenie iswobodny styl życia dopełniają listę przymiotów tego miasta.
Od Beethovena do Adenauera
Dom, w którym urodził się Ludwik van Beethoven, stoi do dziś przy Bongasse 20 i pełni funkcję muzeum kompozytora. Dzieciństwo, które genialny kompozytor spędził w tym domu, nie było szczęśliwe. O jciec Johann van Beethoven, tenor na dworze arcyksiążęcym, biciem zmuszał syna do ośmiogodzinnych ćwiczeń na fortepianie. W Bonn nauczył się też mały Ludwik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta