Koncentracja bez boleści
PODATKI
Fuzja spółek kapitałowych
Koncentracja bez boleści
WIES
ł
AW
OLE
ś
MATEUSZ
RODZYNKIEWICZ
W gospodarce światowej obserwuje się tzw. fuzjomanię, czyli koncentrację podmiotową. Także u nas dochodzi do fuzji spółek. Konieczność sprostania międzynarodowej konkurencji spowoduje, że zainteresowanie połączeniami zarówno spółek akcyjnych, jak i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wzrośnie zapewne jeszcze bardziej. Dla podjęcia racjonalnej decyzji o połączeniu oraz planowaniu integracji niezbędne jest m. in. jednoznaczne określenie w przepisach obowiązków podatkowych obciążających zarówno łączące się spółki, jak i ich akcjonariuszy lub wspólników.
Jeżeli bowiem polskie przedsiębiorstwa mają tworzyć konkurencyjne struktury gospodarcze, to ustawodawca powinien wprowadzić jasne i "przyjazne" dla procesów łączenia się firm regulacje prawne, w tym w prawie podatkowym. Czy aktualny stan prawny spełnia ten wymóg?
Każdy, kto zetknął się z procesami konsolidacji podmiotowej, wie, że w sprawie ewentualnego opodatkowania fuzji spółek prawa handlowego są głoszone zróżnicowane i przeciwstawne poglądy. Przykładem może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta