Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bank państwowo-samorządowy

11 lutego 1999 | Ekonomia | PJ

BGK

Jak rozwijać się bez sieci placówek

Bank państwowo-samorządowy

Bank Gospodarstwa Krajowego, dzisiaj obsługujący przede wszystkim kilka funduszy rządowych, zamierza w przyszłości ściślej związać się zsamorządami. Zarząd banku rozważa, czy nie zaproponować właścicielowi powrotu do przedwojennej formuły własności, zakładającej uczestnictwo kapitałowe samorządów, które mogły posiadać do 40 proc. akcji -- poinformował "Rz" Ryszard Pazura, prezes banku. Obecnie BGK jest bankiem państwowym.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jest obecnie niewielkim bankiem zarządzającym bardzo dużymi funduszami państwowymi. Wynoszą one ok. 1, 2 mld istanowią o koło dwóch trzecich jego pasywów. Jednak z zarządzania tak dużymi środkami BGK nie ma żadnych bezpośrednich korzyści. Dochody wygospodarowane dzięki tym kapitałom powiększają wartość zarządzanych funduszy. Bank może pokrywać z nich jedynie koszty związane z wydatkami na bezpośrednią ich obsługę. W dodatku przepisy pozwalają na lokowanie środków wyłącznie w papiery skarbowe. Bank zamierza wystąpić o rozszerzenie tego zezwolenia przynajmniej na bardziej dochodowe papiery emitowane przez bank...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1619

Spis treści

Ubezpieczenia

Fotoreportaż

Zamów abonament