Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

11 lutego 1999 | Prawo | ES

Informacje

STRONA LEWAPRAWOCODNIA

14

35 (5200)

11 lutego 1999

Ochrona prywatności

Mniej paragrafów, więcej taktu

MEDIA

MAREK

DOMAGALSKI

Rozwój techniczny wyposażył media w nie spotykane wcześniej możliwości ingerowania w życie prywatne. Dlatego współczesne społeczeństwa coraz większą wagę przywiązują do o chrony dóbr osobistych obywateli, ich czci oraz wiążącej się z nimi prywatności jednostek. Tymczasem dziennikarze, których obowiązkiem jest dostarczanie informacji, niejednokrotnie muszą wkraczać w te chronione obszary. Konflikty są więc nieuniknione, a kończą się często przed sądem, który dopiero wymierzając sprawiedliwość w konkretnej sprawie, wyznacza rzeczywistą granicę między swobodą wypowiedzi a sferą prywatności.

W kraju prawa zwyczajowego praktyka, a o d czasu do czasu jakiś precedensowy wyrok wskazywałby prasie granice jej dozwolonej ingerencji, a patrząc z drugiej strony -- obszar nienaruszalnej prywatności. W Polsce, gdzie prawo to przede wszystkim ustawy, na dodatek dość często zmieniane, stwierdzenie na ich podstawie, jakie i nformacje czy opinie nie narażą dziennikarza na konflikt z prawem przewidującym dość surowe sankcje, jest często skomplikowane. Dziennikarze pracować zaś muszą pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1619

Spis treści

Ubezpieczenia

Fotoreportaż

Zamów abonament