Iran: Rewolucyjny realizm
Dwadzieścia lat temu, 11 lutego, Mohammad Reza Pahlavi, dumny szach, musiał uciekać z kraju przed zrewoltowanym narodem
Rewolucyjny realizm
Kalendarium
RYSZARD MALIK
Islamska rewolucja, jaka ogarnęła w 1979 r. Iran, miała - według jej inicjatora ajatollaha Rudollaha Chomeiniego - zawładnąć całym światem muzułmańskim. W imieniu muzułmanów prześladowanych przez Wielkiego Szatana, czyli Stany Zjednoczone, Iran miał ukarać Zachód negujący wartości islamu. Rewolucja miała się stać towarem eksportowym nowego Iranu. Szyiccy przywódcy rewolucji występowali również przeciw tym państwom islamskim, w których - ich zdaniem - zdradzono ideały proroka Mahometa.
Iran, wierny sojusznik Stanów Zjednoczonych, państwo o ambicjach regionalnego mocarstwa i prozachodniej orientacji, rządzone przez - wydawałoby się - światłego monarchę, uczynił w ciągu kilku dni obrót o 180 stopni. Mohammad Reza Pahlavi, dumny szach, musiał 11 lutego uciekać z kraju przed zrewoltowanym narodem, który w religijnym zapale odrzucił wszystko, co przyniósł postęp cywilizacyjny. A w latach 70. Iran był drugim, obok Iraku, państwem na tym obszarze, wysoko rozwiniętym, bogatym dzięki ropie naftowej, prężnym militarnie.
Kiedy w Teheranie zapytałem jednego z dyrektorów państwowej fabryki, dlaczego doszło do rewolucji, jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta