Zadanie dla Bud-Banku
Potrzebni i nwestorzy strategiczni
Zadanie dla Bud-Banku
A NDRZEJ LASKOWSKI
ADAM P IETRASIK
Problematyka tworzenia banków hipotecznych od podstaw jako nowych podmiotów prawa nie powinna już nasuwać poważniejszych wątpliwości. Wysoce sporną kwestią natomiast pozostaje, jak najskuteczniej przekształcić istniejący bank uniwersalny w hipoteczny. Modelowym przykładem takiego podmiotu jest Bank Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego SA znany powszechnie jako Bud-Bank SA, który -- po nieudanej przygodzie z górnictwem -- mało skutecznie stara się odzyskać pozycję banku obsługującego budownictwo.
Bud-Bank od dawna, choć nieudolnie, uczestniczy w finansowaniu inwestycji mieszkaniowych. Jego działania związane z Funduszem Hipotecznym u znano w raporcie NIK za przykład niegospodarności. Na koniec u biegłego roku z 277 mln USD środków funduszu będących do dyspozycji wykorzystano 15, 6 mln USD, czyli 5, 6 proc. ogólnej kwoty. Tymczasem z tytułu oprocentowania i obsługi zaciągniętych kredytów o raz gotowości kredytowej strona polska poniosła koszty wynoszące ogółem 5 mln 352 tys. USD, co stanowi aż 34, 2 proc. kwoty kredytów wykorzystanych. Ponadto ze środków budżetu państwa wydano na obsługę funduszu 23 mln 452, 5 tys. zł. Mimo tych niekorzystnych doświadczeń można uznać, że pracownicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta