Wykluczenie z członkostwa
Mieszkania spółdzielcze
Wykluczenie z członkostwa
Przedstawiamy relację z dyżuru redakcyjnego z 2 lutego poświęconego mieszkaniom spółdzielczym. Na pytania czytelników odpowiadał RYSZARD JAJSZCZYK, dyrektor biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.
Czy członkowi wykluczonemu ze spółdzielni przysługuje prawo odwołania się od uchwały w tej sprawie i czy musi płacić czynsz po pozbawieniu go członkostwa?
Członek spółdzielni nie płaci czynszu, lecz opłaty za użytkowanie lokalu, które pokrywają koszty ponoszone na ten cel przez spółdzielnię. Gdy zdecyduje się on na odwołanie od uchwały o wykluczeniu, to jego prawo do lokalu nie wygaśnie, dopóki nie zakończy się postępowanie wewnątrzspółdzielcze lub sądowe.
Uchwałę o wykluczeniu podejmuje rada nadzorcza lub walne zgromadzenie. Gdy pierwszą instancją jest rada nadzorcza, to od jej uchwały można odwołać się do walnego zgromadzenia. Gdy podjęło ją walne zgromadzenie, to zgodnie z art. 42 ¤ 3 prawa spółdzielczego odwołanie należy w ciągu sześciu tygodni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta