Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobre rady ekonomisty

15 lutego 1999 | Publicystyka, Opinie | AT

Edukacja, z aplecze naukowe iinnowacja są czynnikami determinującymi przyszły rozwój gospodarczy

Dobre rady ekonomisty

ANDRZEJ TRZEBSKI

Profesor Jan Winiecki twierdzi ("Rz" 15 z 19 stycznia br. ), że "istnieje silna zależność pomiędzy poziomem wydatków na badania i rozwój (B+R) a poziomem przychodu krajowego brutto (PKB) per capita" i że jest to zależność jednokierunkowa.

Gdyby autor był przed laty doradcą ekonomicznym rządu Emiratów Arabskich lub Wysp Bahama, to o pierając się na takiej zależności, zaleciłby im rozwój badań naukowych na najwyższym światowym poziomie. Znajdowały się one inadal się znajdują w grupie o najwyższym PKB na głowę, podobnie jak Stany Zjednoczone i inne mocarstwa naukowe.

PKB u zyskiwany zeksportu surowców, przepływu kapitałów spekulacyjnych czy nawet z handlu i usług przemysłu turystycznego nijak się ma do poziomu badań naukowych. Przyczyną tak jaskrawych rozbieżności między faktami i tezą profesora Winieckiego jest pominięcie przez niego dwu podstawowych elementów: struktury wewnętrznej PKB oraz czynnika ludzkiego, motywowanego do uprawiania nauki, to jest kapitału intelektualnego. Polska nie ma ani ropy naftowej i gazu ziemnego, ani słonecznych plaż i ciepłego morza, współdecydujących o poziomie PKB. W Europie możemy się porównywać z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1622

Spis treści
Zamów abonament