Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędzia musi być tylko sędzią

23 lutego 1999 | Prawo | JU

DYSKUSJA

Reforma wymiaru sprawiedliwości

Sędzia musi być tylko sędzią

JACEK URBANIAK

Jeśli nie ma pieniędzy na usprawnienie administracji sądowej, niechże się tym zajmą prywatne firmy.

Dla tych, którzy z pracą sądu zetknęli się osobiście, stan sądownictwa w Polce nie wymaga komentarza. Jest źle. Pogląd ten podzielają również osoby związane z funkcjonowaniem sądów na co dzień: pracownicy sekretariatów, biegli, sami sędziowie. Krytyczne opinie dotyczą nie tylko wymierzania sprawiedliwości, lecz przede wszystkim jakości procedur, przewlekłości postępowania i sprawności administracji sądowej. Różna jest waga tych problemów i różne sposoby ich rozwiązania.

Ukoronowanie kariery

Zacznijmy od sędziowskich kwalifikacji. Uważam, że sędziowie nie są należycie przygotowani do wykonywania zawodu, choć oczywiście nie wszyscy. Autorytet sądów wyższych instancji jest oczywisty i poza dyskusją pozostają kwestie ich merytorycznych kompetencji.

Kariera sędziego w Polce miała i ma w zasadzie charakter jednopłaszczyznowy. Studia prawnicze, dalej tzw. aplikacja będąca formą praktycznego przygotowania do zawodu, okres asesury, który jest sprawdzianem kwalifikacji i samodzielności w wykonywaniu funkcji sędziowskich, wreszcie nominacja na stanowisko sędziowskie. W praktyce młody człowiek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1629

Spis treści
Zamów abonament