Zezwolenia zamiast licencji
Turystyka
Zezwolenia zamiast licencji
Działalność gospodarcza w zakresie organizacji imprez turystycznych i pośrednictwa turystycznego nie będzie już wymagała koncesji wydawanych przez prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. Wystarczą zezwolenia wojewodów. Taki jest sens najważniejszej z kilkunastu zmian wprowadzonych przez Sejm 3 marca do ustawy z 1997 r. o usługach turystycznych.
Do definicji usług hotelarskich nowela wprowadza jedynie pewną zmianę, podkreślając, że powinny one odbywać się w obrębie obiektów hotelowych. Ma to przeciwdziałać stosowanej przez niektóre hotele praktyce organizowania imprez turystycznych poza obiektami, w których świadczono usługi hotelarskie.
Reszta przepisów dotyczących hoteli pozostaje bez zmian. Normują one warunki świadczenia usług hotelarskich i ich kategoryzację, czyniąc wójtów, burmistrzów i prezydentów miast gospodarzami obiektów znajdujących się na ich terenie w tym sensie, że mają oni obowiązek ewidencjonowania hoteli oraz prawo kontroli przestrzegania w nich ustawowych zasad.
Zasadnicze zmiany dotyczą rozdziału 2 ustawy, poświęconego organizacji turystyki. Rezygnując z koncesji, nowe przepisy ustalają wymóg uzyskania zezwolenia na działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu imprez turystycznych oraz na pośredniczeniu, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta