Nasz sukces to wnuki
Nasz sukces to wnuki
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się teorią ewolucji społecznej, nazywaną socjobiologią. Szuka ona podobieństw pomiędzy zachowaniem zwierząt i ludzi. U podstaw działania jednych i drugich leży chęć przekazania genów następnym pokoleniom. Basowy głos samców to narzędzie kontroli nad samicami - mówi socjobiologia.
Dlaczego biologia dała mężczyznom niskie, tubalne głosy, a kobietom cienkie i piskliwe?
- Jeśli przyjrzeć się fizycznym właściwościom wysokich i niskich tonów, okaże się, że łatwo jest zlokalizować źródło wysokiego dźwięku, a trudno niskiego. Miało to znaczenie społeczne. W sawannie, na zalesionych obszarach, nie można było utrzymać ciągłego kontaktu wzrokowego z partnerem. Stado tworzył samiec i kilka samic. Kiedy do którejś z nich zbliżył się intruz, a ona zapiszczała, partner natychmiast wiedział, w jakim kierunku biec na pomoc. Wysokie tony głosu były opłacalne dla samicy - zwiększały jej bezpieczeństwo i szanse przeżycia potomstwa.
A niskie tony samca?
- Ponieważ intruz mógł mu odebrać partnerkę, opłacało mu się trzymać samice w poczuciu, że są stale obserwowane i kontrolowane. Słyszały w pobliżu głos partnera, ale nie miały pewności,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta