Buy-back, czyli nowe źródło podatkowych kontrowersji
DYSKUSJA
Dysponowanie zyskiem jest jednym z fundamentalnych praw akcjonariuszy
Buy-back, czyli nowe źródło podatkowych kontrowersji
JAKUB ŻAK
MARCIN GUZEWICZ
Głośna jest ostatnio kwestia tzw. buy-backu, czyli nabycia przez spółkę własnych akcji w celu ich umorzenia. Kontrowersje związane przede wszystkim z podatkowymi aspektami buy-backu to efekt najpierw nieoficjalnych wypowiedzi urzędników organów skarbowych, a potem poglądu Ministerstwa Finansów (pismo z 4 lutego 1999 r. ), że wedle przepisów dotyczących dochodów z udziału w zyskach osób prawnych opodatkowaniu stawką 20 proc. podlega również wykup i umorzenie przez spółkę akcyjną własnych akcji. Mamy w tej kwestii odmienne zdanie.
Instytucja popularnie zwana buy-back w przepisach polskiego prawa odpowiada zwykłemu umorzeniu akcji przez spółkę, która je w tym celu skupiła. Umorzenie akcji regulują przepisy art. 363 i 365 kodeksu handlowego. Ten pierwszy stanowi, że spółka może umorzyć akcje jedynie wtedy, gdy przewiduje to jej statut, i to wyłącznie przez: obniżenie kapitału akcyjnego albo z czystego zysku.
Przez umorzenie akcji unicestwia się prawa udziałowe z nimi związane; nie pozbawia ono jednak akcjonariusza prawa do wymagalnej w dniu unicestwienia dywidendy ani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta