Porwanie Europy
INTEGRACJA Z UNIň
Największe zagrożenie -- tendencja do przekształcania debat w konfrontację ideologiczną
Porwanie Europy
JACEK KUCHARCZYK
Przebieg kampanii wyborczej we wrześniu 1997 roku pokazał, że główne siły polityczne w Polsce akceptowały integrację z Unią Europejską jako jeden z naczelnych kierunków polskiej polityki zagranicznej. Powszechnej zgodzie w tej kwestii nie towarzyszyła jednak pogłębiona debata nad celami i zasadami integracji.
Zarysowały się natomiast różnice stanowisk w sprawie integracji między ugrupowaniami, a nawet wewnątrz nich.
Różnice te wyrażały się w postaci obaw co do tempa integracji czy też krytyki euroentuzjastów. Odrębność własnego stanowiska zaznaczano także poprzez formułowanie postulatów dotyczących właściwego przebiegu mających się dopiero zacząć negocjacji akcesyjnych.
Drugą istotną różnicą w podejściu partii politycznych do zagadnień integracji europejskiej była kwestia dostosowania prawa polskiego do acquis communautaire czy -- szerzej -- sprawa wypełnienia szczególnych warunków politycznych i ekonomicznych stawianych Polsce w związku z integracją.
Programy wyborcze ugrupowań, które stworzyły nową koalicję, wydawały się bardzo bliskie, jeśli chodzi o przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Programy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta