Roczna służba zasadnicza, nowe zasady odroczeń
Powszechny obowiązek obrony
Roczna służba zasadnicza, nowe zasady odroczeń
Zasadniczą służbę wojskową skrócono do 12 miesięcy. Próby jej unikania, np. przez rzekome podjęcie studiów, będą skazane na niepowodzenie. Na rektorów i dyrektorów szkół nałożono obowiązek zawiadamiania wojskowego komendanta uzupełnień o skreśleniu poborowego z listy studentów lub uczniów oraz udzieleniu mu urlopu z innych przyczyn niż zdrowotne.
Uchwalona w piątek nowelizacja ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony przewiduje skrócenie zasadniczej służby wojskowej do 12 miesięcy (obecnie, zgodnie z ustawą, 18 miesięcy, praktycznie -- 15) . Służbę będzie można odbyć w kilku okresach w ciągu 10 lat, jednak podział ten leży wgestii ministra obrony narodowej.
Skrócenie zasadniczej służby to najbardziej spektakularna zmiana ustawy. Nowela wprowadza jednak do niej 30 istotnych poprawek.
Poborowy się uczy
Zmieniono i ujednolicono zasady, na jakich słuchacze studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych będą mogli uzyskiwać odroczenie służby. Ponadto rektorzy (dyrektorzy) szkół wyższych, policealnych, pomaturalnych i średnich zostali zobowiązani do przekazywania właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień o przyjęciu poborowego do szkoły, skreśleniu go z listy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta