Unijne pieniądze nie dla fiskusa
Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst&Young
Unijne pieniądze nie dla fiskusa
: Zdarza się, że importerzy sprowadzają do kraju towar, który następnie sprzedają na przetargu, np. ministerstwu. Płaci ono pieniędzmi pochodzącymi z bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Czy takim importerom przysługuje zwrot podatku naliczonego?
TOMASZ MICHALIK: Moim zdaniem nie. Rozporządzenie ministra finansów z 15 grudnia 1997 r. (Dz. U. nr 156, poz. 1024) ściśle określa warunki i zasady zwrotu. Jest on możliwy, jeżeli podatnik importuje towary czy usługi za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Nie dotyczy to sytuacji, w której płaci własnymi pieniędzmi i potem sprzedaje towar, nawet jeżeli płatność dokonywana jest ze środków pomocowych.
A jeżeli spółka zawrze umowę z podmiotem dysponującym pieniędzmi z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, i to właśnie on będzie odbiorcą? Czy wówczas może liczyć na zwrot podatku?
Nie. Umowa taka niczego nie zmienia. Z ekonomicznego punktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta