Wojny ekologiczne
W wielu regionach rośnie pokusa, aby podkradać wodę sąsiadom
Wojny ekologiczne
KRYSTYNA FOROWICZ
Wiele miast jordańskich może tylko dwa razy w tygodniu odkręcać krany. Na Bliskim Wschodzie bilans wodny jest już skrajnie napięty, rzeki Jordan i Jarmuk są eksploatowane do maksimum. Syria i Irak protestują przeciw planom Turcji budowy tamy na górnych biegach Tygrysu i Eufratu. O wodę -- prawdopodobnie już w najbliższych dziesięcioleciach -- będą wybuchały wojny. Na początek na Bliskim Wschodzie -- alarmuje Economic and Social Commission for Western Asia (ESCWA) . Dziś w Kairze zbiera się Światowa Komisja ds. Wody.
Prawie 80 państw cierpi na brak wody. Jedna trzecia światowej populacji wciągu najbliższych 25 lat znajdzie się w strefie najgłębszego deficytu wody -- podaje najnowszy raport Międzynarodowego Instytutu Wody w Waszyngtonie. Brak słodkiej wody może się stać "bombą zegarową" -- uprzedza ONZ.
ONZ ogłosił dzień 22 marca Światowym Dniem na rzecz Wody. Jej niedostatek jest obecnie największym zagrożeniem dla pokoju na świecie, zaraz potem plasuje się zatrute środowisko i brak żywności -- powiedział David Seckler, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Wody w Waszyngtonie. 17 krajów z tego powodu ucierpi najbardziej, nie później niż w 2025 r. Wśród nich znajdują się: Libia, Tunezja, Egipt, ale również kraje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta