Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O pożytkach dedykacji dla cara

20 marca 1999 | Plus Minus | JM

MUZYCY Z CZASOW CHOPINA

Józef Elsner

O pożytkach dedykacji dla cara

JACEK MARCZYńSKI

Wielkie słowa uznania należą się Warszawskiej Operze Kameralnej za odkrycie pasyjnego oratorium Józefa Elsnera. To dzieło, dziś znowu wykonywane, a także nagrane na płyty każe zmienić opinię o jego autorze. Przez wiele lat przecież traktowano go z życzliwością, ale i z pobłażliwością.

W historii muzyki zaistniał przede wszystkim jako nauczyciel Chopina.

Bardziej wnikliwe opracowania przypominały także zasługi Józefa Elsnera dla życia muzycznego Warszawy. Przez niemal ćwierć wieku, aż do 1824 r. był dyrektorem i dyrygentem Opery w Teatrze Narodowym, a następnie kierował nowo otwartą Szkołą Główną Muzyki.

Często przedstawiany był także jako człowiek ogromnego serca i pracowity, ale średniego talentu. "Kocha on swych uczniów i wszyscy oni mówią o nim z uwielbieniem i według polskiego zwyczaju całują go przy spotkaniu w ramię, on zaś nigdy nie zapomina o złożeniu pocałunku na obu ich policzkach". Tak opisał Józefa Elsnera niemiecki muzyk, Hieronim Truhn,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1651

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament