Listy
Listy
Rolnicy czekają niecierpliwie
Przebieg i efekty procesu przekształceń polskiego rolnictwa są ściśle uzależnione od możliwości znalezienia przez wielu dotychczasowych rolników stałej pracy w innych działach gospodarki. Jest to bardzo trudne przy niewielu wolnych miejscach pracy, jakimi dysponują rejonowe urzędy pracy (czy dostępnych poza nimi) , podczas gdy ogólna, urzędowa tylko, liczba bezrobotnych w kraju przekracza 10 proc.
Co może zrobić rząd, by rozsądnie przyspieszyć przemiany na wsi -- kiedy ogromna większość ziemi rolniczej stanowi prywatą własność? Powinien stwarzać warunki dla powstawania nowych miejsc pracy, zachęcając przedsiębiorców -- za pomocą ulg podatkowych i kredytów preferencyjnych -- do zwiększania liczby miejsc pracy w już istniejących przedsiębiorstwach lub zakładania nowych, bezpośrednio w e wsiach lub pobliskich miasteczkach, z przeznaczeniem dla tych, którzy sprzedadzą swoją ziemię na upełnorolnienie innych. Dla wielu rolników Polski południowej i południowo-wschodniej to szansa polepszenia warunków życia! Oczywiście działanie rządu da oczekiwany skutek wtedy, gdy suma oferowanych ulg podatkowych i kredytowych będzie istotnie wyższa od różnicy kosztów, które przedsiębiorca poniesie na budowę czy organizację zakładu pracy we wsi lub pobliskim miasteczku, i kosztów jego ewentualnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta