Skrócić łańcuch pośredników
SŁUŻBA ZDROWIA
Poreformie biurokracji jest nie mniej, ale więcej, zamiast konkurencjijest monopol, a polepszenie i upowszechnienie opieki jest iluzoryczne
Skrócić łańcuch pośredników
K LAUS BACHMANN
Na początku reformy zdrowia wydawało mi się, że jest ona bardzo podobna do systemu, który jest w Niemczech. Teraz jednak wydaje mi się, że przeniesiono do Polski wszystkie te elementy, które się niesprawdziły w Niemczech, gubiąc po drodze to, co w Niemczech się powiodło. A do tego dobrano jeszcze parę elementów z innych krajów, ale właśnie tych, które akurat są najgorsze.
Słuchając polityków rządzącej koalicji i przychylnych im ekspertów, można mieć wrażenie, że reforma systemu zdrowia została tylko źle wprowadzona. Owszem, Ministerstwo Zdrowia i rząd, wzbudzając nadmierne oczekiwania środowiska lekarskiego i pacjentów, zrobiły kilka kardynalnych błędów z zakresu socjotechniki lub psychologii społecznej.
Błąd tkwi jednak znacznie głębiej niż tylko w metodzie wprowadzania reformy. Wybrano system korupcjogenny. Zawyża on sztucznie koszty ochrony zdrowia i szkodzi tym, którym reforma powinna służyć: pacjentom. Nie wiem, czy Polskę stać na wprowadzenie czterech reform naraz, ale jedno wiem na pewno, że nie stać jej na taką reformę systemu ubezpieczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta