Mecenas, czyli opiekun
ADWOKATURA
Zanim każdy będzie miał prawnika
Mecenas, czyli opiekun
Na razie przeciętny Polak szuka pomocy prawnika, dopiero gdy widzi, że sytuacja go przerosła.
Wybierajmy pełnomocnika lub obrońcę miejscowego, tam, gdzie toczy się sprawa.
Adwokatura polska liczy 7 tys. członków, z których 5, 5 tys. czynnie wykonuje zawód. Na pewno któryś z nich zyska nasze zaufanie.
Reguły gry, specjalizacja
Szanujący się adwokat nie będzie wszczynać spraw, które zmierzałyby do obchodzenia prawa. Zakaz ten, wprowadzony do kodeksu etyki adwokackiej stosunkowo niedawno, nie obrósł jeszcze w orzecznictwo i -- jak się wydaje -- nie jest przestrzegany zbyt gorliwie.
Inny zakaz nie pozwala adwokatowi prowadzić spraw, których wynikiem mógłby być zainteresowany osobiście lub materialnie, chyba że roszczenie dotyczy członka rodziny albo jest wspólne dla niego i dla strony.
Adwokat nie przyjmie sprawy, jeśli wcześniej udzielał pomocy prawnej przeciwnikowi albo jego sprawę prowadzi bliska mu osoba, powiedzmy żona. Nie wolno też mecenasowi wziąć sprawy, w której występował już jako świadek. Musi odmówić, gdy o pomoc prosi osoba nieupoważniona. Na przykład gdy o alimenty od ojca chciałaby wystąpić matka pełnoletniego dziecka.
Adwokaci, jak lekarze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta