Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Policja, (nie) otwierać

31 marca 1999 | Moje Pieniądze | BZ

O BYWATELE I FUNKCJONARIUSZE

Po cywilnemu czy w mundurze -- zawsze z legitymacją

Policja, (nie) otwierać

Policjant musi być rozpoznawalny. Ostatnio osłabła jednak dyscyplina noszenia mundurów -- różne bywają ich odcienie, rodzaje pasów głównych, obuwia, skarpet, koszul, a zwłaszcza czapek. Na dodatek prasa co pewien czas informuje o kolejnych wyczynach złoczyńców działających w przebraniu policyjnym. Toteż zdarza się, że ludzie alergicznie reagują na funkcjonariuszy.

Policjant po cywilnemu przed przystąpieniem do czynności służbowej musi się bez wezwania wylegitymować, i to tak, by można było dokładnie obejrzeć dokument iupewnić się, że osoba ze zdjęcia rzeczywiście przed nami stoi. Miniaturowa fotografia na nowej legitymacji nie ułatwia identyfikacji, zwłaszcza gdy oświetlenie jest słabe. Dlatego gdy nieznajomi stukają do naszych drzwi, wołając, iż są z policji, poprośmy, by przyszli w towarzystwie kogoś nam znanego -- sąsiada, dozorcy lub z policjantem w mundurze. Sami czym prędzej telefonujmy na policję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1660

Spis treści
Zamów abonament