Czy można tańczyć nago
USA
Występy golasów w nocnym klubie posłużyły sędziom do poważnej debaty nad wolnością wypowiedzi
Czy można tańczyć nago
M AREK ANTONI NOWICKI
Taniec jest rodzajem wypowiedzi, podlega więc ocenie z punktu widzenia Pierwszej Poprawki dokonstytucji USA.
Ustawa dotycząca naruszeń moralności publicznej w stanie Indiana zakazuje pokazywania się nago. Dwa zespoły rozrywkowe oraz tancerz erotyczny wystąpili do sądu, by się jej sprzeciwić. Dotyczyła bowiem również tańca nago. Sąd uznał, iż to zachowanie nie jest wypowiedzią podlegającą ochronie Pierwszej Poprawki do konstytucji (reguluje prawo obywateli m. in. do wolności słowa i prasy) . Sąd apelacyjny uchylił ten wyrok, twierdząc, że pozbawiony elementów obscenicznych taniec nago korzysta z ochrony konstytucyjnej.
Stosunkiem głosów pięć do czterech Sąd Najwyższy stanu Indiana uznał, że Pierwsza Poprawka nie została naruszona. Odwołał się przy tym do wyroku Sądu Najwyższego USA w sprawie United States przeciwko O'Brien (391 U. S. 367/ 196) , w którym sformułowano zasadę, iż jeśli elementy stanowiące wypowiedź i takie, które nią nie są, łączą się w tym samym zachowaniu, władze mogą je regulować pod warunkiem, że * regulacja mieści się w granicach konstytucyjnych uprawnień rządu; * wypełnia jego istotny interes; * nie jest związana z ograniczeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta