Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wylewać dziecka z kąpielą

08 kwietnia 1999 | Prawo | BZ

BANKI

Służby ochronne powinnywspółpracować

Nie wylewać dziecka z kąpielą

BOGUSłAW ZAJňC

Ochrona fizyczna ma ograniczać wejście do banku. Ochrona przeciwpożarowa udostępnia wyjście. Sprzeczność ich interesów osłabia bezpieczeństwo banku.

Banki jako składnice pieniądza, cennych kruszców, dokumentów i innych wartościowych depozytów przed intruzami chronione były od zawsze. Wydawać by się mogło, że reguły rządzące ochroną, jej organizacją i podstawami prawnymi są znane, przez praktykę strażniczo-bankową wielekroć zweryfikowane, czasem boleśnie. Po wejściu w życie ustawy o ochronie osób i mienia oraz pierwszych szczegółowych dyrektyw wykonawczych do niej owej jasności i przejrzystości jakby ubyło. W szybkim tempie rośnie natomiast zjawisko napaści na banki -- wskaźnik ich dynamiki w 1998 r. w porównaniu z 1997 r. wyniósł 150 proc. , są bezpowrotne straty, rok 1999 zapowiada się jak najgorzej.

Do niedawna obowiązująca ustawa z 14 grudnia 1982 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej wyraźnie stanowiła, że "tajemnicą państwową jest wiadomość, dotycząca w szczególności (. .. ) przechowywania i transportu wartości pieniężnych (. .. )". Nowa regulacja prawna rygor urzędowej tajności zachowuje jedynie dla banków państwowych, wszelkie inne banki więc -- w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1666

Spis treści
Zamów abonament