Szybszy rozwój, gorsze wyniki
Mniej odsetek - więcej prowizji - wyższe tempo wzrostu wartości aktywów - ekspansja sieci placówek
Szybszy rozwój, gorsze wyniki
"Rzeczpospolita" po raz ósmy prezentuje ranking banków polskich. Jak co roku przedstawiamy zazwyczaj nieaudytowane wyniki banków, których fundusze własne są wyższe niż równowartość 6 mln euro. W końcu ub. r. według naszych szacunków były 72 takie banki.
W końcu 1998 roku w Polsce były 83 banki komercyjne, tj dokładnie tyle, ile w końcu 1997 roku. Tylko kilka z nich ma fundusze poniżej wymaganych przez NBP 5 mln euro.
Wstydliwi nieobecni
Tak jak i w poprzednich edycjach rankingu banków, tak i w tym nie wszystkie banki są obecne. Co roku jakieś banki, zazwyczaj zagraniczne, zaczynając dopiero swoją działalność ponoszą straty i odmawiają nam ujawnienia swoich danych. Co roku jeden lub dwa banki odnotowują mniej lub bardziej trwałe pogorszenie wyników i też mają kłopoty ze sporządzeniem odpowiedzi na pytanie o wyniki. Odrębną kategorię stanowią dwa działające w Polsce oddziały banków zagranicznych, tj. Societe Generale i ING Barings, które tradycyjnie nie chcą ujawniać wszystkich danych. W tym roku wystąpiła nowa kategoria banków nie informujących o swoich wynikach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta