Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Import i nabycie towarów

25 maja 1999 | Prawo | AG

PODATKI

Po wejściu do Unii Europejskiej

Import i nabycie towarów

: W jaki sposób w VI dyrektywie UE określono zasady opodatkowania importu towarów? Kwestię tę wyjaśniają: Mirosław Barszcz i Krzysztof Sachs ze spółki Arthur Andersen.

M IROSłAW BARSZCZS_ m_ a_ l_ l_ C_ a_ p_ s

: Definicja importu z VI dyrektywy przewiduje, iż opodatkowaniu podlega przywóz na terytorium Wspólnoty towarów, w stosunku do których nie dopełniono formalności i nie zapłacono należności celnych, jeśli pochodzą one spoza Wspólnoty. Z punktu widzenia wewnętrznych rozliczeń między krajami UE przy imporcie istotne jest określenie miejsca, w którym dochodzi on do skutku.

Jednak niektóre z krajów wchodzących w skład UE nie mają granic z terytoriami nieunijnymi. Co wtedy?

M. B. : Faktycznie, gdyby cały import został opodatkowany jedynie na granicach UE z państwami spoza niej, to te, które nie mają takich granic, byłyby poszkodowane. Dlatego dyrektywa przewidziała, że miejscem opodatkowania importu jest państwo członkowskie, wktórym znajdują się towary w momencie wprowadzenia ich na terytorium UE. Gdy towary te objęte są tzw. procedurami zawieszającymi (np. składu celnego, tranzytu, uszlachetniania czynnego, odprawy czasowej z całkowitym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1706

Spis treści
Zamów abonament