Norma dobrowolna jest towarem
ROZMOWA
Janusz Roszij, prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
Norma dobrowolna jest towarem
: Normalizacja to ujednolicanie pewnych rozwiązań technicznych, z których korzystają producenci, konsumenci, pośrednicy handlowi, w tym eksporterzy i importerzy, administracja państwowa oraz samorządowa -- a więc wszyscy. Normy stosuje się, aby zapewnić swobodny przepływ towarów. Dlatego są normy krajowe, europejskie oraz międzynarodowe. Ustawa z 3 kwietnia 1993 r. o normalizacji w zasadzie dostosowała nasze przepisy do standardów europejskich. Tymczasem PKN opracowuje projekt nowej.
JANUSZ ROSZIJS_ m_ a_ l_ l_ C_ a_ p_ s
: Od 1 stycznia 1994 r. , kiedy ustawa weszła w życie, funkcjonuje u nas system europejski dobrowolnej działalności normalizacyjnej, którą prowadzą sami zainteresowani dla wszystkich użytkowników norm. Poprzednio normy ustalali urzędnicy państwowi. Były to więc przepisy techniczne, obowiązkowe, lecz nie zawsze dobre. System dobrowolny, który wprowadziła ustawa z 1993 r. , rzeczywiście harmonizuje nasze prawo z rozwiązaniami przyjętymi w Unii Europejskiej. Możemy w zasadzie bez przeszkód stać się członkami Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN) oraz Europejskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta