Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka przyszłość dla Kosowa

25 maja 1999 | Raporty | MT

PO WOJNIE

Jaka przyszłość dla Kosowa

Autonomia, niepodległość, protektorat, podział...

Jeśli Kosowo uzyska niepodległość, któż będzie w stanie powstrzymać podział Bośni? - pytano na konferencji w Rambouillet. Wprawdzie po nalotach NATO na Jugosławię i brutalnych czystkach etnicznych w Kosowie ustalenia z Rambouillet wymagają korekty, ale to pytanie pozostało aktualne, a zagrożona jest nie tylko stabilność Bośni.

Na Węgrzech odezwali się rzecznicy praw do samostanowienia rodaków z serbskiej Wojwodiny. Prezydent Kiro Gligorov uważa, że secesja Kosowa zagrozi Macedonii. - Wiele krajów europejskich ma przy swoich granicach jakieś Kosowo - ostrzegł w jednym z wywiadów. Jego obawy podzielają Grecja, Bułgaria i Rumunia. Te trzy kraje żądają utrzymania istniejących granic na Bałkanach. Popierając szeroką autonomię dla Kosowa, opowiadają się za poszanowaniem integralności terytorialnej Jugosławii. Nawet Albania uważa, że jest za wcześnie na dyskusję o tym, czy Kosowo powinno stać się niezależnym państwem, kiedy międzynarodowe siły pod dowództwem NATO przywrócą tam pokój, a serbscy żołnierze opuszczą prowincję. Według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1706

Spis treści
Zamów abonament