Gdy pracodawca nie pozwala pracować
MOJE PRAWOD14
EMERYCI
Gdy pracodawca nie pozwala pracować
7 czerwca 1999 130 (5295)
Ochrona silniejszego, za to mniej chronionego
Podstawowym zadaniem takich regulacjijest ochrona pracodawcy przed działalnością konkurencyjną pracownika w warunkach swobody gospodarczej.
Problem zakazu konkurencji nie pojawił się w polskim prawie pracy -- jak sądzą niektórzy -- dopiero w 1996 r. Już bowiem rozporządzenie prezydenta Rzeczypospolitej z 16 marca 1928 r. o umowie o pracę pracowników umysłowych przewidywało daleko idący zakaz konkurencji.
Po wojnie, w warunkach gospodarki nakazowo-rozdzielczej, mimo formalnego obowiązywania rozporządzenia, problem stracił znaczenie. Dziś odżył.
Razem lub osobno, ale z awsze pisemnie
Zakaz konkurencji nie musi być zawarty w odrębnym od umowy o pracę dokumencie, choć i taki postulat bywa formułowany. Tak więc dopuszczalne jest zarówno podpisanie przez pracownika i pracodawcę osobnej umowy zawierającej zakaz konkurencji, jak i wyraźne wyodrębnienie w samej umowie o pracę takich postanowień.
Warunkiem obowiązywania zakazu konkurencji jest również pisemna forma umowy. Ustna umowa o zakazie konkurencjijest nieważna. Nie można także domniemywać jej zawarcia. Gdyby więc strony umówiły się, ale nie zachowały formy pisemnej, pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta