Trochę musi zostać w rodzinie
ZACHOWEK
Trzeba się upomnieć u spadkobierców lub obdarowanych
Trochę musi zostać w rodzinie
Jest to rodzaj korekty, jaką przewiduje prawo, na wypadek gdyby spadkodawca chciał pozbawić majątku najbliższych, i to zarówno prezentami uczynionymi za życia, jak i testamentem. Zachowek to ingerencja prawa, która ma wyrównywać niesprawiedliwość niesłusznego wydziedziczenia.
Komu
Zachowku mogą się domagać uprawnieni do dziedziczenia z mocy ustawy: dzieci spadkodawcy, a po nich wnuki i prawnuki, także małżonek oraz rodzice spadkodawcy; ci ostatni -- tylko gdyby spadkodawca umarł bezpotomnie.
Możliwe jest wydziedziczenie określonych spadkobierców, ale muszą dać po temu poważne powody.
* Według tego, co przyjął Sąd Najwyższy, zerowa wartość aktywów spadkowych nie wyłącza przy testamencie możliwości domagania się zachowku, jeśli są podstawy do uwzględniania przysporzeń i darowizn uczynionych przez spadkodawcę. W testamencie spadkodawca może przekazać swój majątek tylko jednej osobie z kręgu spadkobierców ustawowych albo niektórym. Może też wyposażyć osobę, która by po nim nie dziedziczyła, np. wnuka, choć żyją jego rodzice, czy osobę, z którą postaje w nieformalnym związku, albo -- zupełnie obcą.
Także gdy np. matka lub ojciec pozostawili testament tylko dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta