Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łapówki, czyli, kto jest urzędnikiem państwowym

07 czerwca 1999 | Prawo | MK
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Sędzia Wojciech Dziuban, wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Krakowie

Łapówki, czyli kto jest funkcjonariuszem państwowym

ŁUKASZ TRZCIŃSKI

Wręczając panu kopertę z pieniędzmi, narażam się na odpowiedzialność karną. Taka odpowiedzialność grozi również panu za przyjęcie łapówki. Jeżeli taką samą kopertę przekażę dyrektorowi huty, kopalni czy innego zakładu, obaj możemy spać spokojnie. Dlaczego?

WOJCIECH DZIUBAN: Zarówno stary, jak i nowy kodeks karny opisując przestępstwo łapownictwa, używa sformułowania: "kto pełniąc funkcję publiczną przyjmuje korzyść majątkową". Kluczem do zrozumienia tego przepisu jest odpowiedź na pytanie, czy funkcja publiczna jest równoważna funkcji pełnionej przez funkcjonariusza publicznego.

Na początku lat 70. Sąd Najwyższy przyjął bardzo rozszerzającą interpretację pełnienia funkcji publicznej. Obejmowała ona konduktora pociągu i kierownika sklepu. Dzisiaj komentatorzy kodeksu karnego uważają, że funkcję publiczną może pełnić tylko funkcjonariusz publiczny. O tym zaś, kto nim jest, mówi art. 115 ¤ 13 k.k. Funkcję taką pełnią pracownicy administracji rządowej i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1716

Spis treści

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament