Wojna i reguły
INTERWENCJA NATO
Tworzenie prawa drogą faktów dokonanych nie jest najlepszym wyjściem
Wojna i reguły
PIOTR WINCZOREK
Wojna w Jugosławii poza aspektami politycznymi, militarnymi i humanitarnymi wiąże się z bardzo poważnymi problemami natury prawnej. Ocena interwencji NATO nie jest pod tym względem jednoznaczna.
Działania władz Jugosławii w Kosowie łamią wiele zasad Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku oraz zawartych w międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966 roku. Wśród zignorowanych postanowień Deklaracji wymienić trzeba: prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa (art. 3) , zakaz poddawania ludzi okrutnemu albo upokarzającemu traktowaniu (art. 5) , zakaz dyskryminacji (a rt. 7) , zakaz wygnania z kraju jego mieszkańców (art. 9) , prawo wyboru miejsca zamieszkiwania (a rt. 13) , zakaz arbitralnego pozbawiania obywatelstwa (art. 15) , prawo własności (art. 17) . Trudno zresztą byłoby wskazać takie ujęte w Deklaracji reguły, których nie naruszono przy okazji czystek etnicznych w Kosowie.
W podobny sposób cytować i komentować można liczne pogwałcone przepisy Paktu.
Działania w Kosowie są przez jugosłowiańskie władze usprawiedliwiane koniecznością przeciwstawienia się albańskiej irredencie. Jednakże wykorzystanie uznanego przez Pakt prawa państwa do samoobrony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta