Rycerski Sandomierz
PAPIEŻ I Ż OŁNIERZE
Jeśli naprawdę zajrzycie w siebie, odnajdziecie siłę
Rycerski Sandomierz
Pół miliona wiernych, w tym kilkanaście tysięcy żołnierzy, uczestniczyło w sobotniej mszy świętej u stóp sandomierskiej skarpy. Gospodarzem spotkania -- obok diecezji sandomierskiej -- był Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.
Miasto bardzo starannie przygotowało się do uroczystości. Ojca Świętego witały czyste i odmalowane frontony zabytkowych kamieniczek, naprawione i uporządkowane drogi i place, nowe oświetlenie sodowe na głównych traktach. Wszystko pozostanie jako użyteczna pamiątka po papieskiej wizycie.
Na tle wyniosłej sandomierskiej skarpy i pięknie odnowionego frontonu Collegium Gostomianum, czyli XVII-wiecznej szkoły jezuickiej, stanął biały ołtarz według projektu profesora W incentego Kućmy z krakowskiej ASP, zbudowany na planie trójkąta rozwartego. Rozpostarły się nad nim 4, 5-metrowe ramiona krzyża z brązu, stylizowanego na Krzyż Walecznych, z napisem "Na Polu Chwały 1920".
Na powitanie marsz generalski
Miejsca na placu były zajmowane już w piątek po południu. Całe rodziny przychodziły wieczorem przed ołtarz, żeby zobaczyć ostatnie przygotowania i doznać uczucia wspólnoty w oczekiwaniu na papieża. Nad ranem tłum ruszył ze wszystkich stron ku sandomierskim błoniom. Na rzece...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta