Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Genomy bez tajemnic

14 czerwca 1999 | Nauka i Technika | ZW

GENETYKA

Niedługo będzie znane DNA groźnych zarazków, szczurów oraz ludzi

Genomy bez tajemnic

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

Do końca tego roku biolodzy molekularni rozszyfrują DNA ok. 40 organizmów, głównie drobnoustrojów chorobotwórczych. Niedługo będą też znane geny niektórych organizmów wyższych, np. myszy oraz szczurów, a za kilka lat prawdopodobnie poznamy skład genetyczny człowieka.

Badania te prowadzone są dopiero od początku lat 90. , a już uczeni mogą pochwalić się zidentyfikowaniem genów drożdży oraz kilku powszechnie występujących wirusów i bakterii, jak chlamydia, E. coli czy wirusa grypy. Jednym z największych dotychczasowych osiągnięć jest poznanie przez międzynarodową grupę uczonych DNA pierwszego bardziej złożonego organizmu -- niewielkich rozmiarów nicienia o nazwie caenorhabditis elegans, wegetującego w mule dennym i piaskach wód oraz w glebie, szczątkach roślinnych i zwierzęcych.

Genetyczne pokrewieństwo

Pierwszym mikroorganizmem, którego skład genetyczny biolodzy zidentyfikowali w całości, była bakteria haemophilus influenzae. Jest ona dość groźnym zarazkiem, wywołującym m. in. zapalenie opon mózgowych, opornym na niektóre antybiotyki. Uczeni twierdzą jednak, że teraz,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1722

Spis treści

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament