Na początku był gest
Nowa forma komunikacji
Na początku był gest
Mowa ludzka to zjawisko, którego ewolucyjne pochodzenie nie jest jeszcze do końca wyjaśnione. Jednakże badania przeprowadzone ostatnio przez naukowców wskazują, że być może powstała ona z jakiejś formy gestykulacji. Badania te nie tylko pozwalają spojrzeć w nowy sposób na fenomen ludzkiej mowy, ale także dają podstawę do uznania języka migowego za zupełnie naturalną formę komunikacji.
Wyjątkowa pozycja mowy ludzkiej wśród innych systemów komunikacyjnych jest bezsporna. Rozmaite sposoby przekazywania informacji, rozpowszechnione w świecie zwierzęcym, wydają się być ograniczone do stosunkowo niewielkiej liczby znaków, a także do ściśle określonego kontekstu sytuacyjnego. Tymczasem liczba idei dających się przekazać za pomocą języka jest niemalże nieograniczona. Ludzkie rozmowy wcale nie muszą dotyczyć bezpośredniego kontekstu, czyli np. pogody, ale mogą wznieść się na dowolny pułap abstrakcji i traktować, powiedzmy, o arkanach fizyki kwantowej. Jak się jednak okazuje, zjawisko języka nie jest ograniczone tylko do gatunku homo sapiens. Nasi najbliżsi krewni wśród naczelnych, szympansy, potrafią opanować na podstawowym poziomie język migowy. Nie potrafią jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta