Przepisy chroniące obie strony
PRAWO BANKOWE
Podmioty powiązane kapitałowo i organizacyjnie
Przepisy chroniące obie strony
RADOSłAW ROMAN ZDZIEBORSKI
Interpretacja prawnicza dostosowuje prawo do ciągle zmieniających się warunków gospodarczych, gdy ustawodawca za nimi nie nadąża.
Zasadnicze dla działalności bankowej znaczenie ma stosowanie w niej norm ustanowionych, by chroniona była stabilność systemu bankowego, a zarazem klienci. Z takich norm wynikają tzw. limity koncentracji wierzytelności. Kłopot w tym, że wykładnia norm ostrożnościowych budzi wątpliwości. Szczególne problemy interpretacyjne wywołuje istotne dla współczesnego obrotu bankowego wyrażenie "podmioty powiązane kapitałowo i organizacyjnie" z art. 71 ust. 1 i ust. 2 prawa bankowego.
Działalność kredytowa banków jest nieodłącznie związana z ryzykiem, w tym z aktywnym ryzykiem kredytowym. Rozumie się przez nie ryzyko niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań kredytobiorcy wynikających z umowy kredytowej (Z. Krzyżkiewicz, W. L. Jaworski, M. Puławski: Leksykon bankowo-giełdowy. Warszawa 1998) . Ustawodawca w celu jego ograniczenia ustanawia normy publicznoprawne, które mają chronić bezpieczeństwo samych banków, ale przede wszystkim klientów. Z takich przepisów wynikają tzw. normy o strożnościowe.
Art. 71 ust. 1 ustawy z 29...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta