Kosowskie lekcje
BAłKANY
Wrogie zachowanie Rosji nie powinno uchodzić płazem
Kosowskie lekcje
ZBIGNIEW BRZEZIŃSKI
Kapitulacja Miloszevicia, choć trudno ją uznać za bezwarunkową, stanowi niewątpliwy sukces NATO i Stanów Zjednoczonych. W przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia z katastrofą, która rozbiłaby sojusz i zdyskredytowała Amerykę w oczach całego świata.
Administracji Clintona należy się więc uznanie za kilka właściwych posunięć. Prawidłowo oceniła bowiem, że do pokonania Miloszevicia trzeba będzie użyć siły. Po tej konkluzji administracja wykazała też konsekwencję oraz zdołała bardzo skutecznie utrzymać jedność w NATO. Ponadto nie uległa rosyjskim naciskom, by przerwać bombardowania.
Już wcześniejpisałem na tych łamach, że dwa podstawowe kryteria przesądzające o sukcesie bądź porażce sprowadzą się do tego, czy wszystkie serbskie siły zostaną wycofane z Kosowa i czy całe Kosowo znajdzie się pod kontrolą NATO. Teraz wydaje się to możliwe, jeżeli administracja nie ustąpi wobec pomysłów objęcia przez Rosjan kontroli nad jedną ze stref w Kosowie.
Warto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta