Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konklawe i siwy dym nad Montaną

15 czerwca 1999 | Świat | MD

RELIGIA

Kościół katolicki nie traktuje poważnie żadnego z antypapieży

Konklawe i siwy dym nad Montaną

MARCIN DOMINIK ZDORT

Siwy dym pojawił się nad lasem wczesnym popołudniem 24 października 1998 roku. Wcześniej trzyosobowy Komitet Konklawe przez 24 godziny przyjmował e-mailem w leśnym domku w amerykańskim stanie Montana głosy od elektorów. Rozstrzygnięcie przyniosła już pierwsza tura głosowania. Po 40 latach przerwy "prawdziwy Kościół katolicki" znowu miał papieża -- na następcę zmarłego w 1958 roku Piusa XII został wybrany 80-letni amerykański zakonnik Lucian Pulvermacher, który przybrał imię Piusa XIII.

To nie początek opowieści typu religion fiction, ale prawdziwa historia. O miejsce Jana Pawła II i prymat w Kościele ubiegają się dziś przynajmniej dwaj antypapieże -- wyżej wspomniany Pius XIII, rezydujący w Stanach Zjednoczonych, oraz Grzegorz XVII z Hiszpanii.

Zawzięty heretyk

Aby mogło dojść do wyboru konkurencyjnych papieży, grupa katolików musiała uznać wybór papieża za nieważny oraz stwierdzić, że w tej sytuacji Stolica Apostolska pozostaje nie obsadzona. W XX-wiecznej historii Kościoła główną przyczyną sede vacante (sedewakantyzmu) , jak się taką sytuację nazywa, był Sobór Watykański II. Jego reformy wywołały tak duże zamieszanie i zaskoczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1723

Spis treści

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament