Chrzest bojowy dla KFOR
Zbiorowe mogiły - Exodus Serbów - UCK zajmuje Prizren - Miloszević obiecuje szybką odbudowę
Chrzest bojowy dla KFOR
Podczas wycofywania wojsk jugosłowiańskich z Prizrenu serbski żołnierz "żegnał" Albańczyków wulgarnym gestem. FOT. (c) REUTERS
W poniedziałek do Kosowa przybywały kolejne jednostki KFOR. Brytyjczycy umacniali swe pozycje w Prisztinie, Niemcy w Prizrenie. Francuzi instalowali się w rejonie Gnjilane, Włosi w Djakovicy. Granicę albańsko-serbską przekroczyli pierwsi żołnierze ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W sobotę i niedzielę w Kosowie zostało rozmieszczonych 14 tysięcy żołnierzy sił pokojowych. Główny sztab dowodzenia KFOR zainstalowano w Prisztinie.
Rzecznik NATO Jamie Shea zapewnił, że na tym etapie operacji sojuszowi nie jest potrzebne lotnisko pod Prisztiną, zajęte w sobotę przez Rosjan. - Rozmieszczanie naszych sił odbywa się drogą lądową, bez żadnych opóźnień - podkreślił. Stosunki między żołnierzami sojuszu i Rosjanami Shea określił jako "serdeczne". - Nie sygnalizowano nam żadnych spięć - dodał.
Eksperci zbadają groby
Po zajęciu pozycji w południowym Kosowie brytyjscy i niemieccy żołnierze poinformowali, że w okolicach Prizrenu i Kaczanika odkryli trzy zbiorowe mogiły. Separatyści z Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK) trzymają przy nich straż,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta