Konklawe i siwy dymnad Montaną
Kościół katolicki nie traktuje poważnie żadnego z antypapieży
Konklawe i siwy dym nad Montaną
Pius XIII
(C) WWW "TRUECATOLIC"
MARCIN DOMINIK ZDORT
Siwy dym pojawił się nad lasem wczesnym popołudniem 24 października 1998 roku. Wcześniej trzyosobowy Komitet Konklawe przez 24 godziny przyjmował e-mailem w leśnym domku w amerykańskim stanie Montana głosy od elektorów. Rozstrzygnięcie przyniosła już pierwsza tura głosowania. Po 40 latach przerwy "prawdziwy Kościół katolicki" znowu miał papieża - na następcę zmarłego w 1958 roku Piusa XII został wybrany 80-letni amerykański zakonnik Lucian Pulvermacher, który przybrał imię Piusa XIII.
To nie początek opowieści typu religion fiction, ale prawdziwa historia. O miejsce Jana Pawła II i prymat w Kościele ubiegają się dziś przynajmniej dwaj antypapieże - wyżej wspomniany Pius XIII, rezydujący w Stanach Zjednoczonych, oraz Grzegorz XVII z Hiszpanii.
Zawzięty heretyk
Aby mogło dojść do wyboru konkurencyjnych papieży, grupa katolików musiała uznać wybór papieża za nieważny oraz stwierdzić, że w tej sytuacji Stolica Apostolska pozostaje nie obsadzona. W XX-wiecznej historii Kościoła główną przyczyną sede vacante (sedewakantyzmu), jak się taką sytuację nazywa, był Sobór Watykański II. Jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta