Strasburg: Strzał ostrzegawczy w tył głowy; W obronie fok, prasy i dobrego imienia
- Wątpliwe śledztwo
- Granice wolności mediów MAREK ANTONI NOWICKI
Wielka Izba Trybunału Praw Człowieka wydała 20 maja trzy orzeczenia, spośród których dwa omawiamy dzisiaj, a trzecie jutro.
Ilekroć w omawianych sprawach pojawią się słowa:
- Trybunał czy Wielka Izba - oznacza to Europejski Trybunał Praw Człowieka,
- Komisja - Europejską Komisję Praw Człowieka,
- konwencja - europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Strzał ostrzegawczy w tył głowy
Jeśli w grę wchodzi pozbawienie życia człowieka, Trybunał musi wziąć pod uwagę nie tylko działania funkcjonariuszy państwa, którzy bezpośrednio użyli śmiercionośnej siły, ale także wszystkie towarzyszące okoliczności, łącznie z planowaniem i kontrolą podjętych działań.
Siły bezpieczeństwa Turcji prowadziły 24 grudnia 1990 r. operację na terenach należących do spółki górniczej. Musa Ogur pracował tam w kopalni jako nocny stróż. Zabito go o 6.30 rano, na krótko przed zakończeniem służby. Dwa dni później prokurator uznał, iż nie jest właściwy do wszczęcia śledztwa, ponieważ sprawa dotyczy funkcjonariuszy państwa. Przekazał jej akta Radzie Administracyjnej prowincji Sirnak, która w sierpniu 1991 r. stwierdziła brak podstaw do wniesienia sprawy do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta