Bardziej realne terminy; Nowa konwencja helsińska
- Ochrona Morza Bałtyckiego
- Obywatelskie prawo inicjatywy ustawodawczej Ochrona Morza Bałtyckiego
Nowa konwencja helsińska
Sejm upoważnił prezydenta do ratyfikacji konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, sporządzonej w Helsinkach 9 kwietnia 1992 r. Zawiera ona liczne i szczegółowe przepisy dotyczące zanieczyszczeń ze statków i źródeł lądowych, kładzie specjalny nacisk na zachowanie ekosystemów.
Pierwszą konwencję helsińską w tej samej sprawie Polska ratyfikowała przed 20 laty. Do drugiej przystąpiły już wszystkie państwa nadbałtyckie, z wyjątkiem nas i Rosji. W uzasadnieniu do projektu ustawy w sprawie ratyfikacji podkreślono jednak, że większość nowych lub zmienionych postanowień drugiej konwencji już wprowadzono do prawa wewnętrznego. Mimo zatem braku formalnego aktu ratyfikacji Polska wykonuje jej postanowienia.
Nowa konwencja helsińska kompleksowo reguluje zasady ochrony środowiska Morza Bałtyckiego, obejmując zagadnienia związane z ochroną wód, atmosfery i powierzchni ziemi. W porównaniu z poprzednią powiększa zakres powinności państw, które do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta