Wady fizyczne przy sprzedaży rzeczy używanych
Co wynika z orzeczeń Sądu Najwyższego
Wady fizyczne przy sprzedaży rzeczy używanych
RAFAŁ OLEWICZ
Przepisy o rękojmi za wady fizyczne dotyczą sprzedaży także rzeczy używanych.
Ten pogląd wykształcony przez judykaturę jest powszechnie akceptowany w piśmiennictwie prawniczym. Rodzi jednak wiele problemów interpretacyjnych, dotyczących zwłaszcza zakresu odpowiedzialności sprzedawcy.
Pękła opona
Za dopuszczalnością stosowania przepisów o rękojmi za wady fizyczne przy sprzedaży rzeczy używanych Sąd Najwyższy opowiedział się wyraźnie już w wyroku z 19 listopada 1973 r. (II CR 512/73, OSNCP 1974, nr 10, poz. 169).
Fakty w tej sprawie były takie: małżonkowie kupili w przetargu od Motozbytu dwuletni samochód osobowy. Dwa miesiące później ulegli wypadkowi spowodowanemu pęknięciem opony. Doznali szkody, zarówno fizycznej, jak i na mieniu. SN uznał, że szkoda była związana przyczynowo z wadą opony, w rozumieniu przepisów o rękojmi za wady (art. 556 i nast. kodeksu cywilnego; dzisiejsze podstawowe dwa przepisy o rękojmi są podane w ramce - dopisek redakcji).
SN w tezie wyroku stwierdza: "Okoliczność, że jednostka wyspecjalizowana w zakresie obrotu rzeczami określonego rodzaju wprowadza do obrotu także używane rzeczy (pojazdy), nie zwalnia jej od obowiązków ciążących na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta