Dzieci religijnej katastrofy
Rozłam między Wschodem i Zachodem uderzył w całe chrześcijaństwo w jego najgłębszą logikę wspólnoty
Dzieci religijnej katastrofy
ŚWIĘCI CYRYL I METODY. BUŁGARSKA IKONA, XIX W.
BOHDAN CYWIŃSKI
Podejmując tematykę działalności misyjnej świętych Cyryla i Metodego, sięgamy do samego początku naszej regionalnej, środkowo- i wschodnioeuropejskiej tradycji chrześcijaństwa. Działalność ich była bowiem pierwszą poważną próbą ewangelizacji i chrystianizacji naszej części kontynentu.
Wspomnienie Cyryla i Metodego odnosi nas do czasów, które z trudnością możemy sobie wyobrazić: do epoki sprzed rozdarcia chrześcijaństwa na wschodnie i zachodnie. Oczywiście, były to czasy, w których wiara chrześcijańska na cywilizowanym i kulturalnym bizantyjskim Wschodzie musiała wyglądać i wyrażać się całkiem inaczej, niż na dzikim wtedy i prymitywnym europejskim Zachodzie, stanowiącym wówczas, w zestawieniu z Bizancjum, nie prowincję nawet, ale wedle dzisiejszego słownictwa po prostu "trzeci świat". Różnice dotyczyły nie tyle teologii, ile kultury, socjologii i polityki. Była to niemniej epoka, w której ten rozmaicie modlący się i rozmaicie żyjący Kościół - mimo wszystko był jeden i czuł swoją jedność. Cyryl i Metody wywodzili się przecież ze Wschodu, ale wsparcia i sankcji dla swej misji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta